post

Dobry Dekarz > Blog > Orynnowanie > Haki do rynien

post cover

Haki do rynien

Odpowiednio dobrany i zamontowany system rynnowy stanowi serce każdego systemu odwodnienia budynku. Aby móc w pełni wykorzystać walory wybranego systemu oraz materiału z jakiego został wyprodukowany, niezbędne jest zadbanie o odpowiedni montaż. System orynnowania montuje się na budynku za pomocą specjalnych haków rynnowych. Haki do rynien odpowiedzialne są za utrzymanie rynny w odpowiednim położeniu. Gęstość ich rozstawu jest niezwykle ważna, z uwagi na fakt, iż rynna niepodtrzymywana w odpowiedni sposób jest podatna na wygięcie i uszkodzenia mechaniczne. Uchwyt rynny montuje się mniej więcej co 40-60 cm, i im haki są większe, tym szerszy może być ich rozstaw.

Dostępne rodzaje haków

haki do rynien

haki do rynien

W sprzedaży dostępne są haki do rynien doczołowe oraz połaciowe, wykonane z płaskownika o wymiarach zależnych od życzenia klienta bądź rodzaju dedykowanego uchwytu. Uchwyty do rynien doczołowe montuje się do deski czołowej, z kolei haki połaciowe zakłada się do krokwi umieszczonych pod połacią dachu, z tego też względu hak do rynny połaciowy ma przegłub o standardowej długości 20 cm.

Materiał z jakiego produkuje się wieszaki na rynnę jest dostosowany do materiału z jakiego zamówiony został cały system rynnowy. W ofercie rynnkowej dostępne są haki z miedzi, ocynku, aluminium czy plastiku. Ponadto kilka firm oferuje możliwość zakupienia haków w koszulce, to jest osłoniętych dodatkowa warstwą metalu.

O czym należy pamiętać wybierając haki do rynien

Przy wyborze haków rynnowych warto jest pamiętać o przekroju rynien, gdyż kształt haków musi ściśle współgrać z kształtem orynnowania. Wybierać można z haków dopasowanych do rynien kwadratowych, półokrągłych czy leżących. Ponadto większość firm podejmuje się wykonywania haków w niestandardowych wymiarach i kształtach, starając się dopasowań do oczekiwań klientów.

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu, dotyczącymi tematów takich jak walcarka zawijarka do rynien, czy siatka ochronna na rynny.

Google map is disabled. Create an API key as per instructions here: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key